Aktualności
28/07

Jak ubrać dziecko na pogrzeb

Jak ubrać dziecko na pogrzeb

Pogrzeb bliskiej osoby to bardzo trudna i przepełniona smutkiem uroczystość, która wprawia w zadumę wszystkich bliskich. Na pogrzebach, zwłaszcza najbliższej rodziny, jak babcia czy dziadek, często pojawiają się także dzieci. Uczestnictwo najmłodszych w takich wydarzeniach absolutnie nie jest wymagane, zwłaszcza jeśli malec ma mniej niż 3-latka. Jednak to rodzice podejmują decyzję, czy zabrać dziecko na pogrzeb, czy też nie. Jeśli już się zdecydują, warto zadbać o strój odpowiedni do powagi wydarzenia.

Ubieranie dziecka na pogrzeb może budzić wiele wątpliwości, gdyż trzeba zadbać zarówno o wygodę, jak i o odpowiedni szacunek dla okazji. W tym artykule przedstawiamy wskazówki dotyczące odpowiedniego ubioru dla dziewczynek i chłopców na pogrzeb. Zapraszamy do lektury.

Odpowiednia kolorystyka to podstawa

Kolorystyka ubrania na pogrzeb powinna być stonowana i ciemna, zgodnie z przyjmowanymi normami. Zazwyczaj wybiera się kolory takie jak czarny (zwłaszcza bliska rodzina), lub ewentualnie granatowy, szary, ciemny fiolet czy bordo. Tak jak u starszych dzieci raczej nie powinno być problemu ze znalezieniem w szafie ciemnych czy czarnych ubrań, tak u maluchów może to stanowić wyzwanie. W końcu dla najmłodszych dzieci produkuje się kolorowe, lub przynajmniej jasne i pastelowe ubrania. W takim przypadku nie trzeba na siłę kupować czarnych ubrań — każdy zrozumie inny ubiór u takiego malca.

jak ubrać dziecko na pogrzeb

Kup produkt

Strój na pogrzeb dla dziewczynki

W co ubrać dziewczynkę na pogrzeb? Najlepszym i jednocześnie najwygodniejszym wyborem dla dziewczynki będzie schludna, prosta sukienka, w czarnym lub ciemnym kolorze. Nie powinna być jednak zbyt krótka, warto też wybrać model bez przesadnych ozdób. W przypadku pogrzebu odbywającego się zimą czy jesienią, na sukienkę można założyć płaszcz i kurtkę. Jeśli jednak twoja córka nie ma ciemnej kurtki, tutaj podobnie jak przy mniejszych dzieciach, nie trzeba kupować kurtki szczególnie na tę okazję.

Jeśli chodzi o buty, tutaj warto postawić po prostu na wygodę. Mogą to być balerinki, czółenka, czy po prostu buty na zimę w chłodniejsze dni. Komfort jest bardzo ważny, dlatego nie trzeba decydować się na lakierki czy inne odświętne, ale niewygodne buty.

W przypadku dziewczynki proste akcesoria jak delikatna opaska na włosy lub dyskretne kolczyki mogą być odpowiednim uzupełnieniem stroju. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ilością ozdób.

Jak ubrać chłopca na pogrzeb?

Często zdarza się tak, że chłopcy po różnych innych wydarzeniach mają w swojej szafie marynarki dziecięce w kolorze czarnym, czy dziecięce garnitury. Pogrzeb jest taką okazją, na którą taki strój jak najbardziej może się sprawdzić.

Przygotowując strój dla swojego syna na pogrzeb, możesz zestawić materiałowe spodnie z czarną marynarką i koszulą pod spód (nie musi być ciemna). Warto pamiętać o tym, aby strój był schludny, dopasowany i dobrze wyprasowany.

W zależności od pogody, pod marynarkę chłopiec może założyć sweter, lub po prostu zamienić marynarkę na zimowy płaszcz czy kurtkę. Buty powinny być raczej czarne i stonowane — sportowe trampki nie pasują do takiego wydarzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że buty powinny być wygodne.

Jeśli chodzi o akcesoria, u chłopców może to być np. krawat lub mucha, jednak absolutnie nie jest to koniecznością.

Wróć
Całość prezentowanych treści, materiały oraz elementy graficzne umieszczone w serwisie są własnością STANDAR SP. J. I JEST UTWOREM W ROZUMIENIU USTAWY Z DNIA 4 LLUTEGO 1994 R. O PRAWIE AUTORKIM I PRAWACH POKREWNYCH (dZ. u. 90, POZ. 631 Z PÓŹN. ZM.) ŻADNA JEJ CZĘŚĆ NIE MOŻE BYĆ ROZPOWSZECHNIANA LUB KOPIOWANA W JAKIKOLWIEK SPOSÓB BEZ PISEMNEJ ZGODY STANDAR
Polski fundusz rozwoju