Brustasza a butonierka - co to jest? Czym się różnią?

Garnitur jest najbardziej eleganckim strojem męskim, który zakłada się na szczególne okazje. Obecnie nosi się go również na co dzień, wybierając wersję bardziej casualową. Garnitur składa się z kilku elementów, wśród których jest marynarka. Ona natomiast posiada kilka elementów, do których przeznaczenia często nie jesteśmy przekonani. Czy wiesz, co to jest butonierka i brustasza? Czy zastanawiałeś się, jakie są różnice między butonierką a brustaszą?

Co to jest butonierka?

Butonierka jest terminem bardziej znanym i częściej pojawiającym się przy okazji opisu i wyboru garnituru. Ale co to jest butonierka i jakie są jej cechy? Jest to niewielka dziurka w klapie marynarki. Słowo zostało zaczerpnięte z języka francuskiego „boutonnière”. Butonierkę wykorzystuje się do przypinania ozdobnych kwiatów, co jest charakterystycznym elementem stroju pana młodego oraz świadka. Alternatywą dla kwiatka są ozdobne pinsy. Niewielki otwór w klapie w marynarkach może być zaszyty. Aby umieścić w nim ozdobę, trzeba go rozciąć, najlepiej w tym celu skorzystać z pomocy krawcowej, która niewielkim kosztem obszyje butonierkę.

 

co to jest butonierka

 

Co to jest brustasza?

Brustasza jest terminem rzadziej stosowanym, jednak warto wiedzieć, co to jest brustasza, do czego służy oraz jak ją odpowiednio wykorzystać. Jest to po prostu kieszonka piersiowa. Tym razem termin zaczerpnięto z języka niemieckiego, w którym „Brust” to klatka piersiowa. Brustasza umieszczona jest po lewej stronie przy klapie marynarki, po tej samej, co znajduje się butonierka. Umieszczamy w niej ozdobną chusteczkę, którą nazywamy poszetką. Nie jest to miejsce na pojedyncze kwiaty czy pinsy, ani też na przechowywanie drobiazgów.

 

co to jest brustasza

Brustasza a butonierka – najważniejsze różnice

Wiesz już, co to jest butonierka, a czym jest brustasza. Oba elementy znajdują się po tej samej stronie marynarki, po lewej. Butonierka jest jednak widoczna na klapie i ma postać niewielkiego otworu, często zaszytego. Umieszcza się w nim ozdobne stroiki i pinsy. Brustasza z kolei obecna jest na piersi i ma postać niewielkiej kieszeni na poszetkę. Możemy korzystać jednocześnie z obu elementów, jak również tylko z jednego, w zależności od okazji, naszych indywidualnych upodobań oraz rodzaju garnituru.

Kwiatek do butonierki, poszetka do brustaszy

Wybierając kwiat do butonierki, zwracamy uwagę na jego trwałość. Nie będzie on miał dostępu do wody, więc musi być dobrze przygotowany, aby zachować swoją świeżość. Do ciemnych garniturów idealnie pasują jasne kwiaty – białe, kremowe lub w kolorze pudrowego różu. Dobrym wyborem będzie też czerwień lub intensywny róż. W przypadku jasnych garniturów, stawiamy na zieleń, granat i również wspomnianą już czerwień. Kolorystycznie kwiatek powinien pasować do krawata lub muszki. W butonierce zamiast kwiatka możemy umieścić metalowy znaczek lub przypinkę w kształcie kwiatka np. wykonanego z filcu.

 

Wiedząc, co to jest brustasza, poszerzamy naszą wiedzę o sposób wyboru poszetki. Powinna ona stanowić dopełnienie całej stylizacji. Przez długi czas istniało przekonanie, że poszetka musi być z tego samego materiału, w tym samym kolorze i wzorze, co krawat lub mucha. Tymczasem zdecydowanie lepiej prezentuje się zestaw o bardziej zróżnicowanym charakterze. Niech poszetka i krawat będą wykonane z tego samego materiału i utrzymane w podobnej kolorystyce, ale wyróżniają się innymi wzorami. Przykładowo krawat może być gładki granatowy, podczas gdy poszetka granatowa w czarne i białe kropki.

 

Odkrywamy coraz więcej tajemnic mody męskiej. Panowie sięgają dzisiaj po bardziej wyraziste dodatki, chcąc się wyróżnić i podkreślić swój charakter. Wiesz już, co to jest butonierka i czym różni się od brustaszy. Pozostaje jeszcze wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Na naszym blogu przeczytasz również, jak nosić garnitur, aby wyglądać dobrze i czuć się komfortowo!

Całość prezentowanych treści, materiały oraz elementy graficzne umieszczone w serwisie są własnością STANDAR SP. J. I JEST UTWOREM W ROZUMIENIU USTAWY Z DNIA 4 LLUTEGO 1994 R. O PRAWIE AUTORKIM I PRAWACH POKREWNYCH (dZ. u. 90, POZ. 631 Z PÓŹN. ZM.) ŻADNA JEJ CZĘŚĆ NIE MOŻE BYĆ ROZPOWSZECHNIANA LUB KOPIOWANA W JAKIKOLWIEK SPOSÓB BEZ PISEMNEJ ZGODY STANDAR
Polski fundusz rozwoju