Jak nosić garnitur? 10 podstawowych zasad

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego od noszenia garnituru. Okazuje się jednak, że przy zakupie odpowiedniego modelu, pojawia się problem. Ważne jest nie tylko jego właściwe dopasowanie, ale też późniejsze użytkowanie. Warto w tym celu pamiętać o podstawowych zasadach, które są uniwersalne i obowiązują bez względu na panujące trendy. Jak nosić garnitur? Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad.

Zasady noszenia garnituru – zwróć uwagę na rozmiar!

Podstawą w zasadach noszenia garnituru jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Najpiękniejszy, najdroższy i najlepiej skrojony nie będzie wyglądał dobrze, jeśli będzie za duży lub za mały. Należy zwrócić uwagę na długość spodni i szerokość marynarki – niewłaściwie dopasowane negatywnie wpływają na proporcje męskiej sylwetki.

Proporcje

Wybierając odpowiedni garnitur, warto zwrócić uwagę na jego proporcje. Wśród aktualnych trendów dużą popularnością cieszą się marynarki młodzieżowe sięgające powyżej pośladków. Dobrym zwyczajem jest wybranie modelu, który dzieli sylwetkę na połowę, tzw. takiego, który, chociaż w połowie zakryje część pośladków.

Długość rękawów

Poznając zasady noszenia garnituru, należy zwrócić uwagę na długość rękawów – zbyt długie są prawdziwą plagą wśród mężczyzn. Prawidłowej długości rękawy powinny się kończyć 1-2 cm ponad przegubem nadgarstka. Największym błędem są modele kończące się na wysokości kciuka – zaburzają wówczas proporcje mężczyzny i skracają jego ręce. 

Długość spodni

Kupując garnitur, warto zwrócić uwagę na długość spodni. Jeszcze kilka lat temu, numerem jeden były modele z szerokimi nogawkami. Dziś, takie rozwiązania nie są już popularne. Co więcej, uznaje się, że nogawka o szerokości osiemnastu centymetrów jest idealna i doskonale będzie pasować do wielu sylwetek. Warto zwrócić uwagę, by delikatnie opierała się ona na bucie – tak by nie pojawiło się zbyt wiele załamań.

Garnitur jak nosić?

Koszula

Odpowiadając na pytanie, jak nosić garnitur, warto również zwrócić uwagę na odpowiednią koszulę i kołnierzyk. Odpowiednio dobrane, znacznie poprawiają efekt wizualny każdej stylizacji. Wyłogi koszuli kołnierzyka powinny być na tyle długie, by schowały się pod klapami marynarki. Jeśli chodzi o koszulę, to powinna być ona o 1-2 cm dłuższa od rękawów marynarki. Takie dopasowanie pozwala uzyskać estetyczny efekt wizualny.

Krawat

Wiele osób zastanawia się, jak nosić garnitur bez krawata. Warto zaznaczyć, że jest on ciekawym uzupełnieniem stylizacji i powinien być dobrany odpowiednio pod względem koloru i wzoru, ale też szerokości i długości. Jeśli chodzi o szerokość, to powinna być ona dopasowana do szerokości klap marynarki. Uniwersalne modele mają około 8 cm szerokości. Jeśli chodzi o długość, to po zawiązaniu powinien on się kończyć równo z krawędzią paska od spodni.

Poszetka – czy jest konieczna?

Wielu mężczyzn rezygnuje z noszenia poszetki. Warto pamiętać, że jest to świetny dodatek do strojów wieczorowych i formalnych. Odpowiednio ją umieszczając, warto zwrócić uwagę by wystawała z brustaszy o około 2 cm. Należy pamiętać o tym, by nie była ona wykonana z tej samej tkaniny co krawat.

Kolor garnituru

Wyjaśniając, jak nosić garnitur, warto zwrócić uwagę również na jego kolorystykę. Wbrew pozorom, czarny garnitur nie jest uniwersalny. Za taki uznaje się ciemnogranatowe modele, które pasują na wiele okazji i co ważne – świetnie dopasowują się do urody wielu mężczyzn. Kolorystyka ta może być wykorzystana również na spotkaniach biznesowych, ślubie czy innych ważnych uroczystościach.

Buty

Ostatnim ważnym elementem każdego garnituru są buty chłopięce. Powinny być oczywiście dopasowane do stroju i okazji. Już na wstępie należy zaznaczyć, że żadne modele sportowe nie będą dobrym rozwiązaniem. W wieczorowych stylizacjach obowiązkowym modelem są lotniki czy wiedenki. Natomiast w codziennych stylizacjach można już postawić na monki czy brogsy – oczywiście dopasowane do pory roku. Wybierając odpowiednie, warto zwrócić uwagę, by nie miały zbyt masywnej podeszwy i kolorystycznie pasowały do zestawu. Na naszym blogu pisaliśmy także o tym, jakie wybrać buty zimowe do garnituru.

A jak nosić garnitur trzyczęściowy?

Wielu zastanawia się również nad tym, jak nosić garnitur trzyczęściowy? Warto zaznaczyć, że tego typu stylizacja zawiera dodatkowo kamizelkę. Można ją nosić na wiele sposobów – w codziennych stylizacjach do pracy, można całkowicie z niej zrezygnować. Nosząc ją, warto pamiętać, że ostatni guzik zawsze powinien być odpięty. 

Całość prezentowanych treści, materiały oraz elementy graficzne umieszczone w serwisie są własnością STANDAR SP. J. I JEST UTWOREM W ROZUMIENIU USTAWY Z DNIA 4 LLUTEGO 1994 R. O PRAWIE AUTORKIM I PRAWACH POKREWNYCH (dZ. u. 90, POZ. 631 Z PÓŹN. ZM.) ŻADNA JEJ CZĘŚĆ NIE MOŻE BYĆ ROZPOWSZECHNIANA LUB KOPIOWANA W JAKIKOLWIEK SPOSÓB BEZ PISEMNEJ ZGODY STANDAR
Polski fundusz rozwoju