Jak składać poszetkę do garnituru?

Poszetka to elegancki i równocześnie oryginalny dodatek do każdego garnituru. Jeszcze do niedawna nie zwracano na ten element zbyt dużej uwagi, traktując go bardziej jako „zwykłą chusteczkę”, wkładaną w kieszeń z marynarki. Aktualnie, im bardziej panowie zwracają uwagę na to, jak wyglądają, tym większą uwagę przykładają również do tego, jak prezentuje się poszetka.

Poszetka – co to jest?

Zanim dowiesz się, jak składać poszetkę, odpowiemy na pytanie, czym ona jest. Otóż poszetka to ozdobna chusteczka, umieszczana w brustaszy, czyli w zewnętrznej kieszeni marynarki. Musi to być materiał wysokiej jakości, aby prezentował się idealnie. O tym, że poszetka jest dobrze wykonana, świadczy jej ręczne obszycie. Materiały, z których najczęściej są wykonane poszetki to len, wełna oraz jedwab. W zależności od tego, jaki materiał został użyty, inny będzie sposób złożenia poszetki i jej ułożenia w brustaszy. Bardzo często poszetki mylone są z butonierkami. Warto zatem mieć na uwadze to, że poszetka to niewielka chusteczka wkładana do kieszeni garnituru, natomiast butonierka to dziura na wyłogu marynarki, w której można umieścić kwiat.

 

jak składać poszetkę

 

Jak nosić poszetkę?

Jeśli interesuje Cię poszetka i to, jak złożyć ten gustowny element, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Pewne jest jedno: poszetka potrafi odmienić całą stylizację, sprawiając, że mężczyzna w garniturze zaprezentuje się wyjątkowo. O tym, jaki model wybrać, zadecydujesz, ustalając jak chcesz na daną okazję się zaprezentować. Na przykład, kiedy zależy Ci na klasycznej stylizacji, wybierz poszetkę białą, najlepiej wykonaną z lnu. Myślisz o bardziej oryginalnej stylizacji? Wtedy postaw na poszetkę kolorową, w dowolne wzory.

Trzy główne sposoby na złożenie poszetki

Wybrałeś już model i wzór poszetki? Teraz chcesz dowiedzieć się, jak złożyć poszetkę do garnituru, by zaprezentować się szykownie?

Istnieją trzy główne sposoby składania poszetki.

Możesz wybrać proste i klasyczne złożenie nazywane jako TV fold. Jest ono wybierane na formalne okazje albo wtedy, gdy mężczyzna chce prezentować się elegancko. To wiązanie polecane jest w przypadku białych poszetek zrobionych z lnu. Złożenie należy dopasować do brustaszy. Chustka złożona musi być do szerokości kieszonki marynarki. Najpierw należy złożyć poszetkę na prostokąt, a później sprawdzić głębokość kieszonki na piersi. Koniec, czyli tak zwana kotwica, musi być złożony w ten sposób, aby utrzymywać poszetkę w brustaszy. Poszetka powinna wystawać minimalnie. W TV fold chustka od strony zewnętrznej musi schodzić się z górą kieszonki.

 

jak złożyć poszetkę do garnituru

 

Inny sposób na złożenie poszetki to mountain fold. Jest to wiązanie bardziej ekspresyjne, do jakiego warto wybierać poszetki z jedwabiu. Mogą być one wzorzyste. Żeby złożyć w ten sposób poszetkę, należy chwycić za jej jeden brzeg, a następnie dokładać do niego kolejne. Fałda tkaniny zawsze musi być skierowana do środka. Trzy rogi powinny znajdować się obok siebie i układać się, przypominając szczyt górski. Później wywija się dół poszetki na zewnątrz i dokłada ostatni róg. Po chwyceniu dołu należy go zwinąć.

 

Trzeci sposób wskazujący: poszetka - jak składać to puff fold. To najbardziej nonszalanckie rozwiązanie. Wzorzystą chustkę składa się płasko, a później należy „uszczypnąć” ją pośrodku. Można ją też ułożyć w dłoni w „o” i położyć chustkę wzorem do sufitu. Następnie palcem drugiej ręki wypycha się ją do dziurki i „szczypie” materiał ponad dołkiem, wykonanym po wpychaniu poszetki palcem do środka. Wtedy uzyskuje się poszetkę o przestrzennym kształcie.

 

Na naszym blogu przeczytasz również, z czym nosić garnitur w zimie. Zapraszamy!

Całość prezentowanych treści, materiały oraz elementy graficzne umieszczone w serwisie są własnością STANDAR SP. J. I JEST UTWOREM W ROZUMIENIU USTAWY Z DNIA 4 LLUTEGO 1994 R. O PRAWIE AUTORKIM I PRAWACH POKREWNYCH (dZ. u. 90, POZ. 631 Z PÓŹN. ZM.) ŻADNA JEJ CZĘŚĆ NIE MOŻE BYĆ ROZPOWSZECHNIANA LUB KOPIOWANA W JAKIKOLWIEK SPOSÓB BEZ PISEMNEJ ZGODY STANDAR
Polski fundusz rozwoju