Najlepsze sposoby na czyszczenie i pranie garnituru
Garnitur to bez wątpienia najbardziej oficjalna garderoba, którą większość mężczyzn wybiera w przypadku spotkań biznesowych lub uroczystości o podniosłym tonie. Warto zatem zadbać o to, by był on zaprojektowany zgodnie z obecnymi trendami i należytą starannością oraz z wykorzystaniem wysokogatunkowych materiałów. Jakość garnituru to jednak nie wszystko, by użytkownik prezentował się w nim w sposób elegancki. Należy zadbać jeszcze o jego czystość.
Czyszczenie garnituru nie jest jednak tak proste, jak pozornie mogłoby się wydawać. Pranie garnituru wymaga m.in. stosowania odpowiednich narzędzi i środków, do których statystyczny użytkownik wieczorowej odzieży wyjściowej niekoniecznie ma dostęp. Zobacz więc, jak wyczyścić garnitur i jak często należy to robić.
Instrukcja na metce – sprawdź szczegóły przed praniem garnituru
Producenci odzieży zawsze umieszczają metki w produktach, na których znajdują się istotne wskazówki dot. eksploatacji i czyszczenia. Zastanówmy się zatem, jak prać garnitur w domu. Może okazać się, że Twoja marynarka została przystosowana do programów standardowych pralek i zadanie nie będzie wcale trudne do wykonania.
Po pierwsze, wybierz odpowiednią temperaturę. Marynarki są zazwyczaj produkowane z delikatnych materiałów, więc najlepiej stosować program do tkanin delikatnych z temperaturą do 30 stopni Celsjusza. Po drugie, sięgnij po wysokiej jakości środki piorące. Tanie zamienniki są w stanie zniszczyć i wybarwić tkaninę już przy pierwszym praniu. Po trzecie, susz marynarkę w pozycji wiszącej na wieszaku. Nie zawieszaj jej na suszarce, jak np. standardowe t-shirty, ponieważ mogą powstać nieatrakcyjne odkształcenia.
Pranie chemiczne, czyli profesjonalne usługi
Twój garnitur nie został dostosowany do prania w domowych warunkach? Trzeba przyznać, że jest to bardzo prawdopodobne. Nie ryzykuj i zwyczajnie oddaj go do profesjonalnej pralni. Sprawdź jednak przed wyborem usług opinie zadowolonych klientów. Czasem lepiej dołożyć 10-20 złotych do realizacji usługi, niż żałować swojej decyzji ze względu na zniszczenie garnituru o wartości minimum kilkuset złotych – lub w wielu przypadkach kilku tysięcy złotych.
Kąpiel parowania zamiast prania
Jeśli garnitur nie posiada widocznych zabrudzeń w postaci plam, możliwe że nie musisz oddawać go od razu do pralni. Wystarczy kąpiel parowa, dzięki której pozbędziesz się zagnieceń, nieprzyjemnych zapachów i drobnoustrojów.
Czy można wykonać kąpiel parową domowymi sposobami bez generatora pary? Tak. Należy wykorzystać w tym celu wannę z gorącą wodą. Chodzi o to, by zaparować łazienkę i nad parą powiesić marynarkę. Pozostaw garnitur w takich warunkach przez kilka minut (ok. 10 min) i to wszystko. Kąpiel parowa polecana jest właścicielom garniturów bawełnianych i wełnianych, gdyż są to tworzywa, których włókna wpływem wilgoci odzyskują naturalną elastyczność.
Jak odświeżyć garnitur bez prania domowymi sposobami?
Twoja marynarka nie ma plam i nie przesiąkła nieprzyjemnym zapachem? Warto odświeżyć ją przy pomocy specjalnych rolek z taśmą klejącą. Z ich pomocą pozbędziesz się w błyskawiczny sposób włosów, kurzu, paprochów, okruchów i innych drobnych zanieczyszczeń wynikających z noszenia lub dłuższego przechowywania marynarki i spodni w szafie.
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak prać garnitur. Pamiętaj, że jeśli dotychczas nie próbowałeś/aś samodzielnie czyścić garniturów, lepiej przetestować kilka ww. domowych sposobów na starych i nieużywanych marynarkach. Biorąc pod uwagę, że garnituru nie trzeba prać tak często, jak np. koszule, warto raz na jakiś czas zapłacić kilkadziesiąt złotych za profesjonalną usługę.
Na naszym blogu znajdują się również informacje, z czym nosić garnitur na zimę. Polecamy!