Pierwsza Komunia Święta 2021 - kiedy się odbędzie?

Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Wymaga odpowiedniego przygotowania – nie tylko fizycznego, lecz przede wszystkim duchowego. Panująca obecnie pandemia koronawirusa sprawia, że wszelkiego rodzaju wydarzenia, w tym wydarzenia religijne i ich organizacja, stoją pod wielkim znakiem zapytania. Jak się do niej przygotować? Podpowiadamy.

Czy Pierwsza Komunia Święta 2021 się odbędzie?

Coraz częściej wśród rodziców dzieci komunijnych, ale też nauczycieli religii czy kapłanów pojawiają się głosy wątpliwości – czy Pierwsza Komunia Święta 2021 się odbędzie. Wielu z nich obawia się, że tak jak w ubiegłym roku – sakramenty zostaną odwołane i przesunięte na późniejsze terminy. Nic dziwnego – aktualna sytuacja rozwoju pandemii koronawirusa w kraju nie jest optymistyczna.

Na dzień 15.03.2021 liczba osób zakażonych stale rośnie, przy czym tempo wzrostu zaczyna zatrważająco szybko zwiększać się. W efekcie, Rząd we współpracy z doradcami, rozważa wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, które mają na celu powstrzymanie rozwoju pandemii. Aktualnie podwyższony reżim sanitarny obowiązuje jedynie w wybranych województwach, w których sytuacja jest najpoważniejsza, tj. na obszarach, w których występuje największy odsetek zakażonych. Niestety, z tygodnia na tydzień sytuacja się nie poprawia – wręcz przeciwnie, do województw tych dołączają kolejne. Obecnie - 24.03.2021 - obostrzenia obowiązują w całej Polsce.

Pesymistyczne z pewnością są prognozy informujące, że trzecia fala epidemii koronawirusa dopiero przybiera na sile – na jakim poziomie się zatrzyma i ile będzie potrzeba czasu na jej wyciszenie do poziomu bezpiecznego? Trudno wskazać. Aktualnie Rząd rozważa wprowadzenie nowych obostrzeń na czas Świąt Wielkanocnych. Wśród głównych zaleceń znajduje się m.in. ograniczona liczba gości na gospodarstwo domowe czy też utrzymanie limitu osób mogących przebywać w tym samym czasie w kościele.

Komunie tradycyjnie odbywają się z początkiem maja. Część parafii, z uwagi na panującą sytuację, podjęła decyzję o ich przesunięciu na czerwiec, mając tym samym nadzieję, że do tego czasu sytuacja nieco się ustabilizuje. Ostateczne decyzje z pewnością zostaną ogłoszone bliżej wskazanych terminów. Aktualnie jest za wcześnie by decydować, nawet jeśli prognozy nie są optymistyczne.

Specjaliści wyjaśniają również, że sytuacja może ulec zmianie dość szybko zarówno na plus, jak i minus, gdyż jest zależna od wielu czynników. Ważną rolę z pewnością odgrywają szczepienia, ale też pojawiające się mutacje wirusa. Kluczową rolę odgrywać będzie również zachowanie ludzi – przestrzeganie reżimu sanitarnego z pewnością w jakimś stopniu pozwoli opanować sytuację, ale czy na tyle, by można było bezpiecznie zorganizować uroczystość udzielenia Pierwszej Komunii Świętej dzieciom?

Jak przygotować się do Komunii Świętej?

Wielu rodziców obawia się o to, że uzyskując informację „na ostatnią chwilę”, że Pierwsza Komunia Święta 2021 się odbędzie, nie będą mogli fizycznie przygotować się do wydarzenia. O ile zamówienie restauracji czy innego lokalu gastronomicznego może być utrudnione (aktualnie działają one w większym reżimie sanitarnym, przy maksymalnym 50% obłożeniu), o tyle najważniejszy jest strój.

Obiad i skromne przyjęcie rodzinne można zorganizować w domowych warunkach. Stroju nie da się natomiast uszyć czy kupić w ciągu kilku dni. Chcąc zyskać pewność, a tym samym być przygotowanym na każdą okazję, warto zainwestować w garnitur komunijny dla chłopca, który sprawdzi się nie tylko w tak ważnym dniu, ale też podczas wielu innych, ważnych wydarzeń rodzinnych i kulturowych. Uniwersalny, ale elegancki krój garnituru sprawia, że doskonale dopasuje się do powagi sytuacji, a nawet wkomponuje w otoczenie. Model jest dostępny w różnych wariantach, stąd też może być wykorzystywany również później w nieco mniej formalnych celach.

Całość prezentowanych treści, materiały oraz elementy graficzne umieszczone w serwisie są własnością STANDAR SP. J. I JEST UTWOREM W ROZUMIENIU USTAWY Z DNIA 4 LLUTEGO 1994 R. O PRAWIE AUTORKIM I PRAWACH POKREWNYCH (dZ. u. 90, POZ. 631 Z PÓŹN. ZM.) ŻADNA JEJ CZĘŚĆ NIE MOŻE BYĆ ROZPOWSZECHNIANA LUB KOPIOWANA W JAKIKOLWIEK SPOSÓB BEZ PISEMNEJ ZGODY STANDAR
Polski fundusz rozwoju