Z czym nosić garnitur na zimę? 5 wskazówek
Panowie, którzy noszą garnitur nie tylko od święta, ale także na co dzień, często zastanawiają się, z czym nosić garnitur na zimę. W końcu musi być ciepło i komfortowo, ale też elegancko. Podpowiadamy, jakie buty założyć zimą do garnituru i nie tylko!
Jakie buty do zimowe do garnituru?
Nie ma wątpliwości, że najlepsze do garnituru są klasyczne półbuty. Wielu panów nie rezygnuje z nich nawet zimą. Problem pojawia się, gdy musimy nosić garnitur, ale nie podróżujemy autem czy taksówką. Przechadzka zimą w półbutach może wiązać się z brodzeniem w śniegu po kostki i ślizganiem się po oblodzonych powierzchniach, a poza tym grozi przeziębieniem. W tym przypadku trzeba więc poszukać alternatywy, ale nie rezygnując z elegancji. Pewne jest to, że tradycyjne męskie buty zimowe, takie jak trapery, nie nadają się do garnituru. A więc jakie buty zimą do garnituru sprawdzą się najlepiej? Powinny to być ciepłe buty wizytowe. Odpowiednie będą modele sięgające nad kostkę, które mają klasyczny kształt i kolor. Do garnituru sprawdzić mogą się jesienno-zimowe buty typu oxfordki, brogsy, buty chukka oraz monki. Należy również pamiętać, że na ważne okazje, takie jak gale, śluby i inne jubileusze nie powinno się zakładać do garnituru obuwia nad kostkę.
Płacz czy kurtka?
Zimą, poza ciepłymi butami zimowymi do garnituru, musimy zadbać o komfortowe okrycie wierzchnie. Wielu mężczyzn zimą nosi grubą puchową kurtkę. Takie okrycie wierzchnie doskonale sprawdza się na co dzień, ale w zestawieniu z garniturem nie wygląda dobrze. Do garnituru nie wypada też nosić wszelkich kurtek sportowych typu narciarskiego czy snowboard. Zwolennicy kurtek powinni wybrać do garnituru modele cienkie z pikowaniem, ale wysokiej jakości wypełnieniem, które zagwarantuje ciepło. Jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest płaszcz. Dobierając płaszcz do garnituru, należy sprawdzić czy marynarka nie wystaje spod płaszcza - płaszcz powinien być dłuższy.
Jak dopasować kolor okrycia wierzchniego do garnituru na zimę?
Szukając okrycia wierzchniego do garnituru, należy wziąć pod uwagę także kolor. Najlepiej na zakupy wziąć ze sobą garnitur, aby upewnić się, czy wszystko do siebie pasuje. Bezpiecznym wyborem będzie kurtka lub płaszcz w ciemnym kolorze - czarnym, granatowym lub szarym. Oprócz koloru, należy wziąć pod uwagę materiał - najlepiej jest, gdy do garnituru dobiera się płaszcz z tego samego rodzaju tkaniny.
Jak „docieplić” garnitur zimą?
Przy mroźnej aurze kurtka czy płaszcz założony na marynarkę może nie wystarczyć, aby osiągnąć odpowiedni komfort cieplny. Istnieje wiele sposobów na „docieplenie” garnituru zimą. Dobrym pomysłem będzie założenie cieplejszej koszuli z przyjemnej bawełnianej flaneli. Kolejnym praktycznym rozwiązaniem jest elegancka i ciepła kamizelka. Kojarzy się ze stylem sportowym i jeździeckim, ale coraz częściej pojawia się w jesienno-zimowych męskich kolekcjach, jako elegancki ocieplacz. Takie marynarki szyje się z wełny, bawełny, kaszmiru czy cienkiego zamszu. Cieńsze kamizelki można nosić pod marynarką, a grubsze na marynarkę. Oczywiście kamizelkę można zdjąć, kiedy przejdziemy do cieplejszego pomieszczenia. Innym wyjściem jest klasyczna kamizelka garniturowa - przy mrozach szczególnie nie ogrzeje, ale zawsze to dodatkowa warstwa materiału. Na koszulę można także ubrać cienki gładki sweter lub zamiast koszuli wybrać golf.
Jak nosić golf pod marynarką?
Golf to chętnie wybierany element zimowej męskiej garderoby. W mniej formalnych sytuacjach stanowi też świetny wybór pod marynarkę. W duecie z golfem najlepiej sprawdzają się mniej formalne marynarki. Cienki golf z eleganckiej dzianiny o drobnym splocie jest zimą znakomitą alternatywą dla koszuli. Można również pokusić się o grubszy golf - do grubszych golfów, takich o bardziej wyrazistych splotach, zakładamy casualowe marynarki o ciekawych strukturach i wzorach. Więcej na temat połączeń marynarki z innymi elementami garderoby pisaliśmy w artykułach o tym, jak nosić rozkompletowany garnitur i jak połączyć dżinsy z marynarką.