Jak dobrać garnitur do sylwetki? Praktyczny poradnik

Garnitur to popularny, elegancki ubiór. Aby jednak młody (czy nawet nieco starszy) chłopiec dobrze się w nim prezentował, strój nie może wyglądać, jakby był pożyczony od starszego brata. Częstym błędem podczas zakupów jest wybór nieco za dużych rozmiarów z myślą, że dziecko szybko urośnie i za kilka miesięcy będzie jak ulał. Dziś podpowiemy, jak dobrać garnitur do sylwetki chłopca, aby strój dobrze leżał, a jednocześnie nie okazał się zbyt szybko za mały.

Dobór garnituru do sylwetki - ale także do wieku i okazji!

Zanim w ogóle zaczniemy poszukiwania garnituru dla naszej pociechy, musimy określić dwie rzeczy. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na typ sylwetki chłopca - jest szczupły czy nieco pulchniejszy? Co więcej, jak jego sylwetka zmienia się w ostatnim czasie? Młodzieńczy wiek i okres dojrzewania mają duży wpływ również na zmiany w wyglądzie. Zmiany w budowie ciała ciężko przewidzieć, pewnym punktem odniesienia mogą być jednak rodzice lub starsze rodzeństwo - jeżeli wszyscy są niskiego wzrostu, to istnieje mała szansa na to, że nasza pociecha wystrzeli do góry w przeciągu kilku miesięcy.

Drugą kwestią jest okazja, na którą wybieramy garnitur. W przypadku jednorazowych wydarzeń, jak I komunia czy wesele, najlepiej zakupy zrobić na krótko przed danym eventem. Pozwoli to precyzyjnie dopasować rozmiar garnituru do sylwetki. W przypadku wesel, komersów i innych imprez, na których nasz chłopiec będzie tańczył, warto, aby strój w tym nie przeszkadzał. Najczęściej jednak taki ubiór po raz pierwszy kupuje się, gdy chłopiec przystępuje do sakramentu Pierwszej Komunii. Garnitury komunijne, dostępne w naszej ofercie, to świetny przykład dobrze dopasowanego stroju.

Garnitur dopasowany, czyli dobrany z umiarem

Aby dobrze dobrać garnitur do sylwetki, należy kierować się zasadą umiaru. Źle będą wyglądały zarówno ubrania zbyt ciasne, jak i za luźne. Dodatkowo pamiętajmy, że zmuszanie młodych chłopaków, którzy z natury lubią ruch, do chodzenia w krępujących garniturach czy ciasno zapiętych pod szyją koszulach zrazi ich do noszenia takiego stroju w życiu dorosłym.

Dobór marynarki do sylwetki

Podstawową kwestią przy doborze garnituru do sylwetki jest długość marynarki. Powinna sięgać uda. W przypadku niższych chłopców może być krótsza, co optycznie wydłuży sylwetkę. Zapięta marynarka nie może się marszczyć - będzie to wyraźny sygnał, że jest za ciasna. Będzie wówczas sprawiała dyskomfort podczas siadania, schylania się czy gwałtownych ruchów. Jeżeli mamy do czynienia z chłopcem o nieco pulchniejszej sylwetce, wówczas warto szukać marynarek z wcięciem na wysokości talii. Operować można też szerokością klap, które powinny być dostosowane do szerokości ramion, aby nie zaburzać proporcji całej sylwetki.

Jak dopasować garnitur do swojej sylwetki?

Koszula bliższa ciału

Na nic się nie zda precyzyjny wybór marynarki, jeżeli koszula chłopięca będzie niedopasowana. Te dwa elementy w praktyce tworzą zwartą całość. Musimy tu wziąć pod uwagę szczególnie długość rękawów. Mankiet koszuli musi wystawać 1 cm. Inaczej marynarka będzie sprawiać wrażenie zbyt dużej. Z kolei wysoki kołnierzyk będzie poszerzał twarz - co może być wskazane w przypadku bardzo szczupłych chłopców. Aby odchudzić twarz, warto celować w koszule z niską stójką.

Odpowiedniej długości spodnie

Wciąż jeszcze nie wiesz, jak dopasować garnitur, tak by był wygodny dla Twojej pociechy. Kolejnym elementem, który pozwoli to dobrze zrobić, są spodnie. Częstym błędem jest wybór egzemplarzy ze zbyt długimi nogawkami. Powoduje to tworzenie nieestetycznej harmonijki z materiału na wysokości kostek. Kant spodni powinien w miarę prostą linią biec od pasa do butów. Aby nogawki nie “rozlewały się” wokół butów, warto celować w modele zwężane u dołu.

W przypadku spodni ważna będzie też wysokość stanu, tj. materiału od krocza do pasa. Spodnie z wysokim stanem będą skracały optycznie sylwetkę, nie są więc zalecane w przypadku osób niskich. Spodnie najlepiej mierzyć w butach, które będą do danego garnituru noszone - pomoże to także w kwestii ich długości.

Warto pamiętać, że młodzi chłopcy mogą mieć nieproporcjonalną budowę ciała. Aby dobrze dopasować garnitur do sylwetki, może będzie trzeba samodzielnie skompletować najważniejsze elementy. W naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę na marynarki chłopięce, koszule, a także akcesoria do garniturów dla chłopca!

Całość prezentowanych treści, materiały oraz elementy graficzne umieszczone w serwisie są własnością STANDAR SP. J. I JEST UTWOREM W ROZUMIENIU USTAWY Z DNIA 4 LLUTEGO 1994 R. O PRAWIE AUTORKIM I PRAWACH POKREWNYCH (dZ. u. 90, POZ. 631 Z PÓŹN. ZM.) ŻADNA JEJ CZĘŚĆ NIE MOŻE BYĆ ROZPOWSZECHNIANA LUB KOPIOWANA W JAKIKOLWIEK SPOSÓB BEZ PISEMNEJ ZGODY STANDAR
Polski fundusz rozwoju